חפיצים – כזה ניסיתי

כתבה בחפיצים – בלוג הטכנולוגיה של גד גניר

לקריאת הכתבה המקורית, הקלק כאן

כזה ניסיתי: Bobby Urban

אופניים חשמליים, רכבת ישראל באופן כללי, מחסור מזעזע בצל, וכמובן האפשרות להידקר ע"י מחבל: כישראלים ישנם המון מפגעים סביבתיים שנגזר עלינו להתמודד איתם במרחב הציבורי. באופן מפתיע, כייסים אינם חלק משמעותי ברשימה הזאת, ועדיין, כמעט כל רשימת טיפים שנכתבה על כמעט כל עיר אירופאית תכלול אזהרה מפניהם. הסטטיסטיקה מדברת על כ-400,000 מקרי גניבה מדי יום ברחבי העולם, כאשר בירות הכייסים העולמיות הן ברצלונה, רומא, פראג, מדריד ופאריז.

 

Bobby Urban (צילום: גד גניר)לפני כשנה וחצי סיפרתי לכם כאן על ה-Bobby BackPack, תיק שעוצב במיוחד כדי להתמודד עם כייסים, אך את הגניבה הגדולה באמת הוא לא הצליח למנוע: העיצוב הייחודי שלו הועתק ומגוון חיקויים ותיקים בסגנון דומה הציפו את השוק. קמפיין מימון ההמונים לתיק שזכה להצלחה מסחררת, פתח את תאבונם של אנשי XD Design, ואלו הציגו מגוון תיקים נוספים בסדרה, כולם ללא יוצא מן הכלל הביסו את יעדי המימון שלהם וזכו גם הם להצלחה מרשימה.  לדברי אנשי XD Design ה-Bobby Urban הותאם במיוחד כדי לתת מענה לצרכי היום יום בג'ונגל העירוני שזה פחות או יותר מה שאמורים היו לעשות קודמיו בסדרה, אולם הוא עושה זאת כעת בעיצוב שונה לחלוטין.
שקע USB אין, אבל היי, יש תא חיצוני לבקבוק מים (צילום: גד גניר)

 

מגיע גם עם מתקן נשיאה חיצוני למטענים חריגים (צילום: גד גניר)

 

אם מוותרים על הקיפול בחלקו העליון, ניתן "להרויח" עוד כחמישה ליטרים אחסון (צילום: גד גניר)קשה להבחין בדמיון כלשהו בין ה-Bobby Urban ל-Bobby המקורי. זה לא רק הויתור על הקו העיצובי הפופולרי, אלא גם צורת פתיחה וסגירה שונות לחלוטין של התיק. אם ל-Bobby היו שני רוכסנים חבויים בגב התיק שאיפשרו פתיחה ופריסה רחבה של חלל התיק, הרי שכאן צורת הסגירה קצת מורכבת יותר. חלקו העליון נסגר ע"י רוכסן, מקופל כ-3 פעמים, ואז ננעל ע"י מנעול עם קוד. זה לא רק נשמע מורכב, זה באמת מורכב, לפחות בדקות הראשונות, אך הבשורות הטובות הן שמתרגלים לזה מהר מאוד. זה ללא ספק מסורבל יותר מתיק רגיל, אבל  בסופו של דבר את המטרה הראשית זה משרת: אין סיכוי שמישהו יצליח לפתוח את התיק שלכם מבלי שתשימו לב, אפילו יותר מבתיק Bobby הראשון. המנעול עצמו איכותי ועמיד, ותוכלו מן הסתם לשנות את הקוד הסודי שלו מתי שתחפצו בכך. הקיפול הזה נותן לתיק את צורתו הייחודית. אני חייב להודות, בצפייה בלבד בתמונות באינטרנט, העיצוב הזה לא דיבר אליי. איכשהו במציאות הוא נראה הרבה יותר טוב, בעיקר בזכות הבד שממנו עשוי התיק והגימור שלו שנראים מעולה. הבד הזה אגב עמיד לנסיונות חיתוך וגם דוחה מים.

 

מבט מקרוב על תא האחסון לארנק/דרכון או כל דבר שטוח אחר שתרצו גישה מהירה אליו (צילום: גד גניר)

 

מבט קלסטרופובי על הסידור הפנימי של התיק (צילום: גד גניר)

 

החלק העליון מתקפל, ונסגר באמצעות מנגנון עם קוד סודי (צילום: גד גניר)הנפח הפנימי של התיק גדול למדי: 22 ליטר. יש בו תא מרכזי אחד גדול שיש בתוכו הפרדה לתאים נוספים עבור מחשב נייד בגודל מסך של עד 15.6 אינטש, וטאבלט בגודל מסך של עד 12.9 אינטש. בנוסף, יש בו כיסים קטנים לאחסון של חפצים קטנים – סוללה חיצונית, סמארטפון, וכו'. רוצים להעמיס עליו יותר מ-22 ליטר? אין בעיה, בתמורה לויתור על פרוצדורת הקיפול והנעילה, תוכלו "להרויח" עוד כ-5 ליטרים במצבים בהם אתם זקוקים ליותר נפח ופחות אבטחה. בנוסף, אם יש לכם קסדת אופניים, כדורסל או כל זללן נפח אחר שאינכם רוצים להכניס לתוך התיק, תוכלו לאחסן אותם בחלקו החיצוני באמצעות מתאם מיוחד למטרה זו המצורף ל-Bobby Urban.

 

למרבה הצער, שקע ה-USB שהיה אחד מסימני ההיכר של ה- Bobby הראשון לא מצא את דרכו אל ה-Urban. במקומו קיבלנו כיס חיצוני לאחסון בקבוק מים. רק מי שהשתמש ב-Bobby ונדרש בכל פעם לפתוח את כל התיק כדי לקבל גישה אל בקבוק מים יכול להיות אסיר תודה כל כך למשהו שניתן למצוא בכל תיק סטנדרטי אחר. אחד התאים השימושיים ביותר ב-Bobby Urban ממוקם בחלקו התחתון של גב התיק בדיוק היכן שתמצאו בדר"כ ריפוד עבור הגב התחתון, ותוכלו לאחסן בו דרכון, ארנק או דברים שטוחים אחרים שתרצו גישה מהירה אליהם מבלי להצטרך לפתוח את התיק כולו. תא נסתר בתוך אחת הכתפיות של התיק יוכל לאחסן כרטיס אשראי או רב קו, והוא אפילו ממוגן בפני נסיונות גניבה באמצעות RFID. שואלים את עצמכם מה זה RFID ואיך לא ידעתם על הסכנה הנוראית הזאת? אל תרגישו רע עם עצמכם. מסתבר שמדובר בתופעה תיאורטית בעיקר. חוקרי אבטחת מידע מצאו שניתן לגנוב מידע של כרטיסים המצוידים בשבב (כמו בכרטיסי אשראי) מרחוק. התא הממוגן הזה אמור למנוע נסיונות כאלו, אם כי לא ידוע על מקרים כאלו שקרו בפועל. בכל מקרה, להזיק זה לא מזיק.

 

Bobby Urban (צילום: גד גניר)מחירו של ה-Bobby Urban אינו זול: אצל היבואן הרשמי בישראל בעל השם המחייב "האיש החשוב", הוא יעלה לכם 549 ש"ח. לזכותו של היבואן אפשר להגיד שלפחות המחיר זהה למחיר בחנות הרשמית של XD Design בחו"ל. אז נכון, בישראל תופעת הכייסות פחות נפוצה, אבל כל מי שטס לחו"ל, כל מי שהעביר את התיק קדימה במקומות הומי אדם, כל מי שנעמד ברחוב ונתן לזה שהולך אחריו לעקוף אותו, וכמובן כל מי שחווה, לא עלינו, מקרה של כייסות, יוכל להבין את השקט הנפשי שתיק כזה מעניק.

כתיבת תגובה